CMF70390R00JNEB
Mfr.Part #
CMF70390R00JNEB
Description
RES 390 OHM 1.75W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
1.75W
Resistance :
390ohm
Packing Method :
TR, 8 INCH
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Working Voltage :
500V
Surface Mount :
No
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CMF
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Lead Diameter :
0.81 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Tubular
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Datasheets
CMF70390R00JNEB
Vishay / Dale CMF70390R00JNEB
FIXED RESISTOR, 390Ohm, Metal Film,