CMF7025R000DHBF
Mfr.Part #
CMF7025R000DHBF
Description
RES 25 OHM 1.75W 0.5% AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
4.57mm
Supplier Device Package :
Axial
Power Rating :
1W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
25Ohms
Number of Terminations :
2
Diameter :
4.57mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Length :
14.2748mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1.75W
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
1.75W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Datasheets
CMF7025R000DHBF
Vishay / Dale CMF7025R000DHBF
Through Hole 25Ohms, 1.75W, Metal Film,