CMF7015R000JKR6
Mfr.Part #
CMF7015R000JKR6
Description
RES 15 OHM 1.75W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
JESD-609 Code :
e0
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR, 8 INCH
Resistance :
15Ohm
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
1.75W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
500V
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Published :
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.81 mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
CMF7015R000JKR6
Vishay / Dale CMF7015R000JKR6
FIXED RESISTOR, 15Ohm, Metal Film,