CMF65365R00FKR670
Mfr.Part #
CMF65365R00FKR670
Description
RES 365 OHM 1.5W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistance :
365ohm
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.64 mm
Working Voltage :
500V
Max Power Dissipation :
1.5W
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CMF65365R00FKR670
Vishay / Dale CMF65365R00FKR670
FIXED RESISTOR, 365Ohm, Metal Film,