CMF60R50000FNEK
Mfr.Part #
CMF60R50000FNEK
Description
RES 0.5 OHM 1W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
500V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
MATTE TIN
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
500MOhm
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Datasheets
CMF60R50000FNEK
Vishay / Dale CMF60R50000FNEK
FIXED RESISTOR, 500mOhm, Metal Film,