CMF60R50000FLR6
Mfr.Part #
CMF60R50000FLR6
Description
RES 0.5 OHM 1W 1% AXIAL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Composition :
Metal Film
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
500V
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
TIN LEAD
Resistance :
500MOhm
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CMF60R50000FLR6
Vishay / Dale CMF60R50000FLR6
FIXED RESISTOR, 500mOhm, Metal Film,