CMF60806R00FKEA70
Mfr.Part #
CMF60806R00FKEA70
Description
RES 806 OHM 1W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.64 mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
500V
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Resistance :
806Ohm