CMF60499K00FKRE70
Mfr.Part #
CMF60499K00FKRE70
Description
RES 499K OHM 1W 1% AXIAL
Resistance :
499kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packing Method :
TR
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
CMF
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.64 mm
Working Voltage :
500V
Tolerance :
±1%
Datasheets
CMF60499K00FKRE70
Vishay / Dale CMF60499K00FKRE70
FIXED RESISTOR, 499kOhm, Metal Film,