CMF60499K00BEEB70
Mfr.Part #
CMF60499K00BEEB70
Description
RES 499K OHM 1W 0.1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±0.1%
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
1W
Axial
Working Voltage :
500V
Lead Diameter :
0.64 mm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
499kOhm
Surface Mount :
No
Series :
CMF
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Datasheets
CMF60499K00BEEB70
Vishay / Dale CMF60499K00BEEB70
FIXED RESISTOR, 499kOhm, Metal Film,