CMF60475R00FHEK
Mfr.Part #
CMF60475R00FHEK
Description
RES 475 OHM 1W 1% AXIAL
Stock
763
In Stock :
763
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
3.68mm
Resistance :
475Ohms
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Lead Diameter :
640 μm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
3.68mm
Lead Free :
Lead Free
Weight :
599.989307mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
38 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Termination :
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Length :
8.7376mm
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
CMF60475R00FHEK
Vishay / Dale CMF60475R00FHEK
475Ohms, 1W, Metal Film,