CMF6041K200FKRE70
Mfr.Part #
CMF6041K200FKRE70
Description
RES 41.2K OHM 1W 1% AXIAL
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
11 Weeks
Working Voltage :
500V
Max Power Dissipation :
1W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
No
Resistance :
41.2kOhm
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.64 mm
Datasheets
CMF6041K200FKRE70
Vishay / Dale CMF6041K200FKRE70
FIXED RESISTOR, 41.2kOhm, Metal Film,