CMF6029K400FKRE70
Mfr.Part #
CMF6029K400FKRE70
Description
RES 29.4K OHM 1W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Resistance :
29.4kOhm
Working Voltage :
500V
Lead Diameter :
0.64 mm
CMF
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Tubular
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
CMF6029K400FKRE70
Vishay / Dale CMF6029K400FKRE70
FIXED RESISTOR, 29.4kOhm, Metal Film,