CMF6025K500FKRE70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF6025K500FKRE70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 25.5K OHM 1W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Resistance :
25.5kOhm
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Surface Mount :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Max Power Dissipation :
1W
Lead Diameter :
0.64 mm
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Series :
CMF
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
No
Working Voltage :
500V
Datasheets
CMF6025K500FKRE70
Vishay / Dale CMF6025K500FKRE70
FIXED RESISTOR, 25.5kOhm, Metal Film,