CMF601M5000FKRE70
Mfr.Part #
CMF601M5000FKRE70
Description
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Lead Diameter :
0.64 mm
Packing Method :
TR
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
500V
Resistance :
1.5mOhm
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Surface Mount :
No
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CMF601M5000FKRE70
Vishay / Dale CMF601M5000FKRE70
FIXED RESISTOR, 1.5MOhm, Metal Film,