CMF601K7800FKRE70
Mfr.Part #
CMF601K7800FKRE70
Description
RES 1.78K OHM 1W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Resistance :
1.78kOhm
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Working Voltage :
500V
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.64 mm
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
CMF
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CMF601K7800FKRE70
Vishay / Dale CMF601K7800FKRE70
FIXED RESISTOR, 1.78kOhm, Metal Film,