CMF601K1300FKRE70
Mfr.Part #
CMF601K1300FKRE70
Description
RES 1.13K OHM 1W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Lead Diameter :
0.64 mm
Pbfree Code :
No
Resistance :
1.13kOhm
JESD-609 Code :
e0
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Working Voltage :
500V
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Construction :
Tubular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Max Power Dissipation :
1W
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
CMF601K1300FKRE70
Vishay / Dale CMF601K1300FKRE70
FIXED RESISTOR, 1.13kOhm, Metal Film,