CMF60150R00FKR664
Mfr.Part #
CMF60150R00FKR664
Description
RES 150 OHM 1W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
Tubular
Additional Feature :
FLAME PROOF
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Diameter :
0.81 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e0
Published :
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
150Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Series :
CMF
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CMF60150R00FKR664
Vishay / Dale CMF60150R00FKR664
FIXED RESISTOR, 150Ohm, Metal Film,