CMF55R27000GNEK
Mfr.Part #
CMF55R27000GNEK
Description
RES 0.27 OHM 1/2W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Construction :
Tubular
Lead Diameter :
0.64 mm
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Bulk
Resistance :
270mOhm
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
CMF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C