CMF5576R800FKEB70
Mfr.Part #
CMF5576R800FKEB70
Description
RES 76.8 OHM 1/2W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Published :
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Tubular
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.64 mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
76.8Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W