CMF5575K000DHRE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF5575K000DHRE
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 75K OHM 1/2W .5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
75kOhms
Series :
CMF
Length :
6.096mm
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Width :
2.29mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Published :
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CMF5575K000DHRE
Vishay / Dale CMF5575K000DHRE
75kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,