CMF556R8100FLR6
Mfr.Part #
CMF556R8100FLR6
Description
RES 6.81 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Width :
2.29mm
Series :
CMF
Length :
7.0612mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Factory Lead Time :
29 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
6.81Ohms
Datasheets
CMF556R8100FLR6
Vishay / Dale CMF556R8100FLR6
6.81Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,