CMF5568K100BER670
Mfr.Part #
CMF5568K100BER670
Description
RES 68.1K OHM 1/2W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
34 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Lead Diameter :
0.64 mm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
68.1kOhm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Pbfree Code :
No
Datasheets
CMF5568K100BER670
Vishay / Dale CMF5568K100BER670
FIXED RESISTOR, 68.1kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,