CMF5560R000FKEK
Mfr.Part #
CMF5560R000FKEK
Description
RES 60 OHM 1/2W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Metal Film
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Supplier Device Package :
Axial
Published :
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
60Ohms
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
29 Weeks
Length :
6.096mm
1 (Unlimited)
Diameter :
2.29mm
Datasheets
CMF5560R000FKEK
Vishay / Dale CMF5560R000FKEK
Through Hole 60Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,