CMF5556R000FKEB
Mfr.Part #
CMF5556R000FKEB
Description
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL
Factory Lead Time :
29 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Length :
6.096mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Width :
2.29mm
Diameter :
2.29mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
56Ohms
Datasheets
CMF5556R000FKEB
Vishay / Dale CMF5556R000FKEB
Through Hole 56Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,