CMF55562R00FKRE70
Mfr.Part #
CMF55562R00FKRE70
Description
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
21 Weeks
Pbfree Code :
No
Lead Diameter :
0.64 mm
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Published :
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Metal Film
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
562Ohm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
CMF55562R00FKRE70
Vishay / Dale CMF55562R00FKRE70
FIXED RESISTOR, 562Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,