CMF55560R00FKR6
Mfr.Part #
CMF55560R00FKR6
Description
RES 560 OHM 1/2W 1% AXIAL
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Axial
Factory Lead Time :
29 Weeks
Length :
6.096mm
Resistance :
560Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
500mW
Max Operating Temperature :
175°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CMF55560R00FKR6
Vishay / Dale CMF55560R00FKR6
560Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,