CMF55560R00FKEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF55560R00FKEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 560 OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Series :
CMF
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Length :
7.0612mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
560Ohms
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2.29mm
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Datasheets
CMF55560R00FKEK
Vishay / Dale CMF55560R00FKEK
Through Hole 560Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,