CMF5554K900FKR670
Mfr.Part #
CMF5554K900FKR670
Description
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Published :
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e0
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.64 mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
54.9kOhm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
CMF5554K900FKR670
Vishay / Dale CMF5554K900FKR670
FIXED RESISTOR, 54.9kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,