CMF55511R00DHEA
Mfr.Part #
CMF55511R00DHEA
Description
RES 511 OHM 1/2W .5% AXIAL
Axial
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.29mm
Max Operating Temperature :
175°C
Metal Film
Length :
6.096mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
511Ohms
Width :
2.29mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Datasheets
CMF55511R00DHEA
Vishay / Dale CMF55511R00DHEA
Through Hole 511Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,