CMF5547R500FHRE70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF5547R500FHRE70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
47.5Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
CMF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.64 mm
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Datasheets
CMF5547R500FHRE70
Vishay / Dale CMF5547R500FHRE70
FIXED RESISTOR, 47.5Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,