CMF553R7400FKR6
Mfr.Part #
CMF553R7400FKR6
Description
RES 3.74 OHM 1/2W 1% AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
6.096mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
3.74Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
2.29mm
Feature :
Datasheets
CMF553R7400FKR6
Vishay / Dale CMF553R7400FKR6
3.74Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,