CMF55388K00FKR6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF55388K00FKR6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 388K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
2.29mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Length :
7.0612mm
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
388kOhms
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Series :
CMF
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
29 Weeks
Package / Case :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
CMF55388K00FKR6
Vishay / Dale CMF55388K00FKR6
388kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,