CMF55370K00BER670
Mfr.Part #
CMF55370K00BER670
Description
RES 370K OHM 1/2W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Metal Film
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
370kOhm
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
CMF
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Diameter :
0.64 mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Datasheets
CMF55370K00BER670
Vishay / Dale CMF55370K00BER670
FIXED RESISTOR, 370kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,