CMF5536K100FHEK
Mfr.Part #
CMF5536K100FHEK
Description
RES 36.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Length :
6.096mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
29 Weeks
Series :
CMF
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Resistance :
36.1kOhms
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
2.29mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CMF5536K100FHEK
Vishay / Dale CMF5536K100FHEK
Through Hole 36.1kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,