CMF55361R00FKEK
Mfr.Part #
CMF55361R00FKEK
Description
RES 361 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
7.0612mm
Resistance :
361Ohms
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Series :
CMF
Width :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
29 Weeks
Number of Terminations :
2
Published :
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Datasheets
CMF55361R00FKEK
Vishay / Dale CMF55361R00FKEK
Through Hole 361Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,