CMF552K7100FKEA
Mfr.Part #
CMF552K7100FKEA
Description
RES 2.71K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
175°C
Resistance :
2.71kOhms
Max Power Dissipation :
500mW
Width :
2.29mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Length :
7.0612mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
CMF552K7100FKEA
Vishay / Dale CMF552K7100FKEA
Through Hole 2.71kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,