CMF552K7000JKR6
Mfr.Part #
CMF552K7000JKR6
Description
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Resistance :
2.7kohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
Tubular
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.64 mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
500mW
2
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Published :
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR, 8 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
29 Weeks
Pbfree Code :
No
Datasheets
CMF552K7000JKR6
Vishay / Dale CMF552K7000JKR6
FIXED RESISTOR, 2.7kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,