CMF552K7000JKEA
Mfr.Part #
CMF552K7000JKEA
Description
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.64 mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
29 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
2.7kohm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CMF552K7000JKEA
Vishay / Dale CMF552K7000JKEA
FIXED RESISTOR, 2.7kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,