CMF552K7000FKRE
Mfr.Part #
CMF552K7000FKRE
Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Resistance :
2.7kohm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
CMF552K7000FKRE
Vishay / Dale CMF552K7000FKRE
FIXED RESISTOR, 2.7kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,