CMF552K7000FKEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF552K7000FKEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Resistance :
2.7kOhms
Length :
6.096mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Max Power Dissipation :
500mW
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CMF
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
29 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±1%
Width :
2.29mm
Datasheets
CMF552K7000FKEK
Vishay / Dale CMF552K7000FKEK
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,