CMF552K7000FKEB
Mfr.Part #
CMF552K7000FKEB
Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
500mW
Mount :
Through Hole
Metal Film
Contact Plating :
Tin
Series :
CMF
Diameter :
2.29mm
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.7kOhms
Length :
6.096mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Datasheets
CMF552K7000FKEB
Vishay / Dale CMF552K7000FKEB
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,