CMF552K7000FHEA
Mfr.Part #
CMF552K7000FHEA
Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Product Type :
Wirewound Resistors
Application :
Power Supplies, Inverters, Servo Motors
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm)
Composition :
Metal Film
Brand :
TE Connectivity / CGS
Height :
30 mm
Technology :
Wirewound
Features :
Aluminium Enclosure
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 250 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Mounting Style :
Chassis Mount
Power Rating :
300 W
Supplier Device Package :
Axial
Failure Rate :
Resistance :
1.5 Ohms
Product Category :
Wirewound Resistors - Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Length :
215 mm
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Width :
60 mm
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Termination Style :
Wire Lead
TE Connectivity
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
5 %
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
200 PPM / C
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Datasheets
CMF552K7000FHEA
Vishay / Dale CMF552K7000FHEA
1.5 Ohms, 0.5W, 1/2W, Metal Film,