CMF552K7000BER6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF552K7000BER6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
2.29mm
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Metal Film
Resistance :
2.7kOhms
Factory Lead Time :
34 Weeks
Series :
CMF
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
Length :
7.0612mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
CMF552K7000BER6
Vishay / Dale CMF552K7000BER6
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,