CMF552K6700FKEB
Mfr.Part #
CMF552K6700FKEB
Description
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL
Resistance :
2.67kOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Weight :
200.005886mg
Diameter :
2.29mm
Width :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Mount :
Through Hole
Termination :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
6.1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
500mW
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Free
Lead Diameter :
640 μm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
500mW
Datasheets
CMF552K6700FKEB
Vishay / Dale CMF552K6700FKEB
Through Hole 2.67kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,