CMF552K6700FHEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF552K6700FHEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Supplier Device Package :
Axial
Width :
2.29mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
6.096mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Number of Terminations :
2
Series :
CMF
Resistance :
2.67kOhms
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CMF552K6700FHEB
Vishay / Dale CMF552K6700FHEB
Through Hole 2.67kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,