CMF552K6700DHR6
Mfr.Part #
CMF552K6700DHR6
Description
RES 2.67K OHM 1/2W .5% AXIAL
Through Hole Resistors
Length :
6.096mm
Min Operating Temperature :
-55°C
2
Supplier Device Package :
Axial
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
2.67kOhms
Datasheets
CMF552K6700DHR6
Vishay / Dale CMF552K6700DHR6
2.67kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,