CMF552K6100FKEA
Mfr.Part #
CMF552K6100FKEA
Description
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Length :
6.096mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
2.61kOhms
Diameter :
2.29mm
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Published :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
29 Weeks
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Datasheets
CMF552K6100FKEA
Vishay / Dale CMF552K6100FKEA
Through Hole 2.61kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,