CMF552K6000BHEB
Mfr.Part #
CMF552K6000BHEB
Description
RES 2.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Resistance :
2.6kOhms
Series :
CMF
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
34 Weeks
Length :
7.0612mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Contact Plating :
Tin
Datasheets
CMF552K6000BHEB
Vishay / Dale CMF552K6000BHEB
Through Hole 2.6kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,