CMF552K5800BEEB70
Mfr.Part #
CMF552K5800BEEB70
Description
RES 2.58K OHM 1/2W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Metal Film
Construction :
Tubular
Lead Diameter :
0.64 mm
CMF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.58kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
34 Weeks
Package / Case :
Axial
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Datasheets
CMF552K5800BEEB70
Vishay / Dale CMF552K5800BEEB70
FIXED RESISTOR, 2.58kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,