CMF552K5800BEEA70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF552K5800BEEA70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.58K OHM 1/2W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
2.58kOhm
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Pbfree Code :
yes
Published :
Composition :
Metal Film
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Surface Mount :
No
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Series :
CMF
Lead Diameter :
0.64 mm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CMF552K5800BEEA70
Vishay / Dale CMF552K5800BEEA70
FIXED RESISTOR, 2.58kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,